Выбери любимый жанр

Чешский с Карелом Чапеком. Рассказы из одного кармана - Эскина Александра - Страница 3


Изменить размер шрифта:

3

„Poslouchejte, v takovém počasí necourá člověk jen tak náhodou po ulicích. Já bych rád věděl, co jsem tam u všech sakramentů chtěl. Co myslíte, nemohlo to být nějaké tušení? Víte, něco jako telepatie.“

„Aha (угу),“ pravil pan Dastych (сказал пан Дастых; pravit – говорить, сказать). „To je docela možné (это вполне возможно; docela – довольно, достаточно; celý – целый, весь).“

„Tak vidíte (видите ли),“ mluvil dr. Mejzlík ustaraně (озабоченно/встревоженно говорил доктор Мэйзлик; mluvit – говорить, давать показания; ustaraný – озабоченный; starat se – заботиться, ухаживать). „Tady to máme (то-то и оно: «здесь это имеем/ здесь это есть»). Ale taky to mohla být taková podvědomá představa (но ведь это могло быть подсознательное желание/стремление; představa – воображение; представление о чем/ком-либо), abych se podíval (посмотреть: «чтобы я посмотрел»; podívat se – посмотреть; посетить), co je u Tří panen (что /делается/ у «Трех девиц»; panna – дева).“

„To je ten zapadák v Dlážděné ulici (это ночлежка в Длажденной улице),“ vzpomněl si pan Dastych (отметил про себя пан Дастых; vzpomenout /si/ – припоминать; отмечать).

„Aha,“ pravil pan Dastych. „To je docela možné.“

„Tak vidíte,“ mluvil dr. Mejzlík ustaraně. „Tady to máme. Ale taky to mohla být taková podvědomá představa, abych se podíval, co je u Tří panen.“

„To je ten zapadák v Dlážděné ulici,“ vzpomněl si pan Dastych.

„Právě (именно; právě – как раз; вот именно). Tam přespávají tihle kasaři a kapsáři z Pešti nebo z Haliče (там ночуют медвежатники и карманники из Будапешта или из Галичины; spát – спать, ночевать; tenhle этот; tenhleten, – вот этот; этот; kapsář – карманник; kapsa – карман), když přijdou do Prahy na práci (когда приезжают в Прагу на дело; když – когда; práce – работа, деятельность). My na ten lokál dáváme pozor (мы следим/наблюдаем за этим кабаком; lokál /экспресс./ – бар, ресторан; dávat pozor – быть внимательным; надзирать). Co myslíte (как думаете), nebyl to docela obyčejný policejní zvyk (не была ли это просто привычка полицейского = не пошел ли я туда по привычке; obyčejný – обыкновенный; привычный), že jsem se tam šel mrknout (я пошел туда заглянуть; mrknout – моргать, подмигивать; že – что; потому что)?“

„Právě. Tam přespávají tihle kasaři a kapsáři z Pešti nebo z Haliče, když přijdou do Prahy na práci. My na ten lokál dáváme pozor. Co myslíte, nebyl to docela obyčejný policejní zvyk, že jsem se tam šel mrknout?“

„To může být (возможно: «это может быть»; moci, moct – мочь; быть в состоянии),“ soudil pan Dastych (рассудил пан Дастых; soudit – судить; предполагать). „Takové věci dělá někdy člověk docela mechanicky (иногда подобные вещи люди делают машинально; mechanický механический, подсознательный; věc, f – вещь, предмет; dělat – делать, выполнять), hlavně když jaksi má smysl pro povinnost (особенно, если они как-то связаны со /служебными/ обязанностями; hlavně – преимущественно; главным образом; jaksi – как-то; smysl – смысл, толк; povinnost, f – долг; обязанность). Na tom není nic zvláštního (в этом нет ничего особенного/странного; zvláštní – странный, необычайный; zvlášť – особенно; отдельно).“

„To může být,“ soudil pan Dastych. „Takové věci dělá někdy člověk docela mechanicky, hlavně když jaksi má smysl pro povinnost. Na tom není nic zvláštního.“

„Tak já jdu do Dlážděné ulice (итак, я иду в сторону улицы Длажденной),“ pokračoval dr. Mejzlík (продолжал доктор Мэйзлик; pokračovat – продолжать, длиться; продвигаться), „podívám se mimochodem na seznam noclehářů u Tří panen (мимоходом смотрю список ночующих в «Трех девицах»; podívat se – посмотреть, взглянуть; mimochodemмимоходом, между прочим; seznam – список, перечень; nocleh – ночлег, ночевка; noclehář) a jdu dál (и иду дальше; dál – подальше). Na konci Dlážděné ulice se zastavím (в конце Длажденной улицы я останавливаюсь; konec; zastavit se) a mířím zase zpátky (и направляюсь назад; mířit – нацеливаться; направляться, идти; zase – опять, снова); pěkně prosím (/скажите,/ на милость; pěkně – хорошо, красиво; pěkný – красивый, хороший), nevíte (вы не знаете), proč jsem šel zpátky (зачем я пошел обратно; zpátky – назад, обратно)?“

„Tak já jdu do Dlážděné ulice,“ pokračoval dr. Mejzlík, „podívám se mimochodem na seznam noclehářů u Tří panen a jdu dál. Na konci Dlážděné ulice se zastavím a mířím zase zpátky; pěkně prosím, nevíte, proč jsem šel zpátky?“

„Zvyk (привычка = по привычке; zvyk, m – привычка, обычай),“ mínil pan Dastych (предположил пан Дастых; mínit – думать; иметь в виду). „Zvyk patrolovat (привычка патрулировать; patrola – патруль).“

„To by mohlo být (возможно, и так: «это могло бы быть»),“ souhlasil policejní úředník (согласился/ответил полицейский; souhlasit – соглашаться, согласиться). „Ale já jsem neměl (но я был не на дежурстве = мое дежурство уже закончилось; služba – служба; дежурство) a chtěl jsem jít domů (и хотел идти домой = и собирался домой). Třeba to byla předtucha (допустим, это было предчувствие; třeba – например; допустим; tušit – подозревать).“

„Zvyk,“ mínil pan Dastych. „Zvyk patrolovat.“

„To by mohlo být,“ souhlasil policejní úředník. „Ale já jsem neměl službu a chtěl jsem jít domů. Třeba to byla předtucha.“

„Bývají takové případy (такие случаи бывают = такое случается; případ – дело, случай),“ uznával pan Dastych (согласился пан Дастых; uznávat – считать; соглашаться с чем-либо; uznávaný – признанный, известный). „Ale taková předtucha není nic záhadného (но в таком предчувствии нет ничего загадочного/таинственного; nic – ничто, ничего; záhadný – загадочный; таинственный). To je přece známo (ведь известно; přece – все же; ведь; známý – известный; общеизвестный), že v člověku jsou jakési vyšší schopnosti (что в человеке есть сверхъестественные способности; vyšší – высший, выше)…“

„Bývají takové případy,“ uznával pan Dastych. „Ale taková předtucha není nic záhadného. To je přece známo, že v člověku jsou jakési vyšší schopnosti…“

„Hergot (черт; от нем. Herr Gott – Господи Боже),“ zařval dr. Mejzlík (проревел/заорал доктор Мэйзлик; řvat – орать, рычать), „tak byl to zvyk (так это была привычка), nebo nějaké vyšší schopnosti (или сверхъестественные способности)? Tohle bych rád věděl (хотел бы я знать: «вот это я хотел бы знать»)! – Tak počkejte (подождите): Když si to tak šlapu (и вот когда я так шагаю/топаю; šlapat), jde proti mně nějaký člověk (мне навстречу идет человек; nějaký – какой-то; некий). Řekněte (скажите), pročpak by u všech všudy nemohl kdokoliv jít v jednu hodinu v noci Dlážděnou ulicí (почему бы кому-то не идти в час ночи по улице Длажденной; všudy – за все про все; всего-навсего; kdokoliv – кто бы то ни был, кто-либо, кто-нибудь)?

„Hergot,“ zařval dr. Mejzlík, „tak byl to zvyk, nebo nějaké vyšší schopnosti? Tohle bych rád věděl! – Tak počkejte: Když si to tak šlapu, jde proti mně nějaký člověk. Řekněte, pročpak by u všech všudy nemohl kdokoliv jít v jednu hodinu v noci Dlážděnou ulicí?

Na tom není nic podezřelého (в этом нет ничего подозрительного; podezřelý – подозрительный; подозреваемый). Já sám jsem na nic ani nepomyslil (я ни о чем даже не подумал); ale zastavil jsem se zrovna pod lucernou (но остановился прямо под фонарем; zastavit se – остановиться; задержаться; zastavit – остановиться; lucerna) a zapaloval jsem si egyptku2 (и закуривал сигарету/папиросу; zapalovat – зажигать, поджигать; zapalovač, m – зажигалка). Víte (знаете), to my děláme (мы так поступаем), když se chceme v noci na někoho pořádně podívat (когда хотим хорошенько кого-то рассмотреть ночью; chtít – хотеть; chtít se – хотеться; podívat se – посмотреть; dívat se – смотреть). Co myslíte (как вы думаете; myslet): byla to náhoda (это была случайность), nebo zvyk (или привычка), nebo (или)… nebo nějaký podvědomý alarm (или какая-то подсознательная тревога; alarm, m – тревога; сигнальное устройство)?“

3
Перейти на страницу:
Мир литературы

Жанры

Фантастика и фэнтези

Детективы и триллеры

Проза

Любовные романы

Приключения

Детские

Поэзия и драматургия

Старинная литература

Научно-образовательная

Компьютеры и интернет

Справочная литература

Документальная литература

Религия и духовность

Юмор

Дом и семья

Деловая литература

Жанр не определен

Техника

Прочее

Драматургия

Фольклор

Военное дело