Рiднi дiти - Иваненко Оксана Дмитриевна - Страница 48
- Предыдущая
- 48/59
- Следующая
– Ні, ти сама перепиши,- відмовилася благородно Зіна. – У тебе почерк тільки трошки гірший, ніж у мене. У тебе тільки «д» погано виходить і «р», а ти постарайся. Хай одразу побачать, що вірші твої.
Тоня старанно почала виводити вірші на зворотному боці листівки. Потім замислилася. Потім написала щось на клаптику папірця і сказала:
– Дівчатка, слухайте, тільки нікому не кажіть:
Всі піонери стали тут, Врочисто віддають салют. Одягнуть в цей чудовий час Червоні галстуки на нас. І я щаслива, що тепер Я також юний піонер! І хай у всьому-всьому світі Живуть такі ж щасливі діти!
У всьому-всьому світі!
Маша читала вчора «Пионерскую правду»; там було про маленьких греків у фашистському полоні, там писали про голодних безробітних дітей в Америці, про маленьких негрів, яких не пускають до школи. І там ще писали про дітей в притулках англо-американської зони. Затамувавши подих, слухали діти, і старші згадували про себе, про Аушвіц, Люблін. А Катя насупила брови і закусила губу – тут не було Леночки – Леночка зрозуміла б чому. Тільки вони вдвох згадували і говорили між собою про тих малят, які зникли невідомо куди, і завжди, коли читали в газетах про ці притулки, думали – а може ж там Ясик і решта, яких тепер нізащо нікому не впізнати…
Катя поглянула на свою підшефну четвірку – Тоню, Світланку, Зіночку і Надю. Хто б міг сказати, що й вони колись пережили все це! Такі собі звичайні милі дівчатка в коричневих формах з білими комірчинами, в чорних фартушках і з великими бантами в косах. З веселими вогниками в очах.
Вони всі хвилюються.
Нарешті настає цей визначний день.
Вони, всі четверо, почували себе справжніми іменинницями. Сьогодні їх приймають у піонери!
Нe менше за них хвилювалася Маша, хороша Маша, яка дуже «прийшлася до двору», як каже Марина Петрівна.
По-перше, їй хотілося, щоб дітям було добре, ну зовсім, зовсім добре, краще, ніж було б удома; по-друге, щоб була справжня піонерська робота, яка б «виховувала, допомагала б»; і, по-третє, їй все-таки хотілося, що там приховувати! – хоча вона й була зовсім не з честолюбних, – щоб їхня піонерська дружина вийшла на перше місце в районі, а там хтозна, може, й в усьому місті? Вона любила свою роботу і останнім часом днювала і ночувала в будинку, незважаючи на свої робочі години. Та й хто тут коли рахувався з часом? Для всіх будинок був ніби рідний дім. А тут ще з'явилася невгамовна Маша – захоплена, безпосередня, щира, твердо переконана, що таких чудових дітей нема більше ніде!
Справді, варто тільки глянути на них зараз, коли вони стоять на врочистій лінійці. Навіть Світланка серйозна і зосереджена, ніби на все Життя хоче запам'ятати цю мить. Вона виходить і проникливим голосом каже піонерську обіцянку. Світланці першій Маша пов'язує червоний шовковий галстук. Їй страшенно хочеться поцілувати Тоню, а за нею Зіночку, Світланку і Надю, але ж це аж ніяк не входить у ритуал прийняття до піонерів! Це вона робить перша одразу після урочистого піонерського збору.
На цьому урочистому піонерському зборі, який відбувався в залі, зібралися всі діти дитбудинку, навіть малята, приїхали в гості шефи-танкісти з танкового училища, шефи з Ботанічного академічного саду, артистка Галина Олексіївна, прийшли подруги з школи. Нових піонерів усі вітали, цілували, бажали хорошої роботи і успіхів у навчанні.
– А тепер,- сказала Марина Петрівна,- ми запрошуємо всіх дорогих гостей до їдальні,- сьогодні у нас ще одне сімейне свято, яке збіглося з такою знаменною подією, як вступ до піонерів. Сьогодні в нас у будинку аж три іменинниці. Нашій Тоні виповнилося сьогодні десять років, нашій Каті – чотирнадцять; а нашій Ліні Павлівні…
– Ой, не кажіть скільки! – з удаваним страхом перебила її Ліна Павлівна. – Я вже стара!
Марина Петрівна засміялася і не сказала, скільки років виховательці Ліні Павлівні, і всі діти засміялися. Тільки п'ятирічний Ігорьок з групи малят серйозно сказав Орисі Лебединській:
– А я думав, тьотя Ліна молода, а вона стара.
Шестирічна Орися трохи зневажливо, звисока, бо вона насправді була трошки вища за хлопчика, сказала:
– Вони навмисне так кажуть, щоб ми засміялися!
Ігоркові це дуже сподобалося, і він засміявся голосніше від усіх.
Усі столики в їдальні були поставлені, як літера П, і в центрі мали сидіти іменинниці. Сьогодні всі обідали в одну зміну – і старші, і середні, і малята. Тому столики внесли ще з робочих кімнат, щоб усі – і свої, і гості – розмістилися.
– У нас іменини! – повідомляла кожного Орися. Вона вперше в своєму житті була на іменинах!
Їдальня мала надзвичайно іменинний вигляд. На столах стояли квіти, а коло приборів іменинниць були складені подарунки. Ой, що було проти прибору Тоні!
Одразу в очі їй кинувся товстий зошит у твердій коричневій обкладинці. «Вірші, оповідання і повісті Тоні Мідян» – було написано на першій сторінці.
– Ой! – тільки тихо прошепотіла Тоня.
Потім був альбом для листівок, потім альбомчик для віршів, ціла купа листівок з ніжними написами – це дарували всі подруги, потім мережений білий комірець і хусточки і, нарешті – нова книга «Четверта висота» і малюнок – Ленін-гімназист у саду з книгою в руках.
– Ой,- тільки тихо зойкала Тоня.
Ще шефи подарували лото, цікаву настільну гру, м'яч і скакалку.
Перед Катею теж була гора подарунків – хусточки, зошити, альбоми, книги, малюнки, готовальня, фарби.
Перед прибором Ліни Павлівни стояв флакон одеколону від старшої групи, коробочка і листівки від середніх, від персоналу гарненький портфельчик, а,- зверху лежав найдорожчий для неї подарунок – телеграма від батька.
Після того, як Таня і Галина Олексіївна розповіли їй про батька, вона звернулася у військкомат, і її досить швидко повідомили, де він. Ліна одразу написала йому, і вони листувалися весь час. Він часто писав і от зараз, не забувши дня народження дочки, надіслав велику телеграму.
Ще перед кожною іменинницею була коробка шоколадних цукерок! Це приніс Петро Петрович – їхній «садовий шеф» професор-академік, ну, а шефи танкісти і гості з видавництва принесли взагалі багато книжок, цукерок, яблук і навіть кілька тортів.
Пироги, як обіцяла Марина Петрівна, були трьох сортів. Пирогами пригощали самі іменинниці. На пирогу з м'ясом було виліплено «Л. П.», на пирогу з капустою «Катя», а на пирогу з яблуками «Тоня». Вони були дуже великі – як їх тільки Ніна Йосипівна спекла! Після того як усі діти пересвідчилися, що на кожному справді виліплено ім'я іменинниці, і навіть Орися прочитала серйозно по складах: «Ка-тя, То-ня», Марина Петрівна порізала їх на дрібні шматочки, щоб кожен покуштував саме іменинного пирога, та крім них було ще напечено немало!
Це були справжні іменини. Навіть тости виголошували, тільки замість вина пили ягідні соки і ситро, але з чарок!
Катя розчервонілася і щаслива переглядала подаровані їй малюнки і листівки, читала зворушливий напис і дійшла до листівки з дівчинкою, схожою на Світланку, і з кошеням, схожим на Зіночку.
– Це від нас! – повідомила радісно Світланка. – А вірші сама Тоня вигадала! Вона тепер завжди вірші вигадуватиме і буде письменницею.
Навіть Катя здивувалася, що Тоня сама написала вірші! Хоча вона власноручно підписувала на зошиті: «Вірші, оповідання і повісті Тоні Мідян», але це більше через те, що підслухала випадково розмову про іменини Ясочки, і гадала, що це буде справа далекого майбутнього.
А тут нате вам – Тоня написала перші вірші, та ще присвячені їй!
– Тоня сама вірші написала! – оголосила вона на всю їдальню.
– Хай прочитає! Хай сама прочитає!
Тоня почервоніла, опустила голову і нізащо не хотіла вставати.
– Навіщо ви сказали? – трохи не плачучи, докоряла вона Світланці і Каті.
Але і Маша, і Ліна Павлівна, і Марина Петрівна казали їй, підбадьорюючи:
– Це ж чудово! Вірші в день народження! Можна тільки позаздрити Каті. Встань, Тонечко, і прочитай голосно.
Нарешті Тоня встала і почала читати зовсім пошепки, потім насмілилася і середину прочитала голосно, а під кінець знову зніяковіла, ледве закінчила і швиденько сіла, опустивши голівку. Всі аплодували і кричали «браво».
- Предыдущая
- 48/59
- Следующая