Садівник з Очакова - Курков Андрей Юрьевич - Страница 33
- Предыдущая
- 33/54
- Следующая
Ігор замислився, та через мить заперечив собі: «Ні, це не глупство. Інший час — інші міліціонери. А чоловік просто набрид», — вирішив він. Його погляд знову зупинився на її вустах. На її посмішці. «Вже завтра я зможу її побачити. Не лише побачити, а й ліки передати! Я зможу її вилікувати! І неважливо: для себе, для неї чи для її чоловіка!» Ігор знову наповнив чарку.
— За мене! — прошепотів він тост задля порядку. Ковтнув коньяку. Губи склалися в самовдоволену усмішку. Ігор почувався щасливим. Щасливим і безмежно позитивним! Майже, як Мати Тереза. Що його відділяє від здійснення чергового доброго вчинку? Та майже нічого. Варто йому лише одягнути на себе стару міліцейську форму, як ця форма перестає бути старою!
— Мамо, в нас перегорілі лампочки є? — зазирнув він у вітальню.
Олена Андріївна відвернулася від телевізора.
— Нащо тобі?
— Треба!
— Вони в сараї, я їх там складаю. В дальньому правому куті.
У сараї горіло яскраве світло, що зразу засліпило Ігора. Під лампою, що звисала зі стелі, сидів на табуреті Степан і читав книжку. Ігор здивовано утупився в нього.
— Добрий вечір, — промовив садівник.
— Добрий, — відповів Ігор. — Вибачте, я на хвилинку…
Він пройшов у правий дальній кут і відразу побачив пакет з десятком перегорілих лампочок.
«Нащо вона їх зберігає?» — подумав, нахиляючись над пакетом. Вибрав дві імпортні матові лампи — здалося, що в них скло товстіше.
— Я сьогодні збираюся в кафе. Хочеш разом? — почув за спиною голос Степана.
— Що «разом»? — не зрозумів Ігор.
— Повечеряти разом.
— Ні, я мушу зараз йти… Я не можу.
— Шкода, — промовив Степан. — Не підкажеш, куди краще піти? Щоб було добре кафе?
— Добрі — вони в Києві, а тут? — Ігор знизав плечима. — Тут я не знаю…
— Треба б знати, адже ти тут живеш! І ще тисячі гарних людей тут живуть, і для них повинні працювати добрі кафе і ресторани!
Ігор втупився в садівника, намагаючись зрозуміти: чи той читає йому повчальну лекцію, чи просто проголошує наївні дурниці, які відповідають його розумінню життя.
Степан, своєю чергою, з не меншою цікавістю дивився на дві перегорілі лампи з матового скла в руках сина господині.
Повернувшись у дім, Ігор надягнув стару міліцейську форму. Підперезався ременем з кобурою. Зняв з шафи схований там від цікавості матері пістолет, що під час останнього пікніка виявився непотрібною іграшкою. Зрештою, якби Ігор віддав його тоді Коляну і Колян встиг у потрібну мить його витягнути, можливо, ця іграшка і налякала б тих, хто його побив!
Ігор покрутив пістолет у руках, вирішуючи: брати його з собою чи ні? Підніс до носа, принюхався. Запах збройного мастила сподобався Ігореві. Та й приємно було тримати в руках цю важкеньку іграшку, навіть знаючи, що вона не стріляє. Врешті-решт Ігор вклав пістолет у кобуру, знайшов пакетик для лампочок. Туди ж поклав ліки для Валі з інструкціями аптекарки. З пакетиком в руці зазирнув у вітальню, щоб попередити про свій відхід. Застав матір не біля телевізора, а біля прасувальної дошки. Вона старанно запрасовувала стрілки на брюках.
— Мамо, я ж тебе не просив! Та й не модні зараз стрілки, — вихопилося в Ігора.
— Це Степанові, — відповіла мама. — Він сьогодні кудись іде в костюмі. Напевно, щось важливе…
— Угу, важливе, — усміхнувся Ігор. — Мам, я завтра-післязавтра повернусь! Не хвилюйся!
Сказав і відразу зачинив двері, швидким кроком, стукаючи закаблуками міліцейських чобіт по дошках коридору, рушив до порогу. Він чув голос матері за спиною, але слів не розібрав, та й не намагався. Тепер треба було бігом на подвір’я і на вулицю.
Будинок лишився позаду. Вечір огортав вулицю темною ватою, глушив звуки, боровся з прозорістю повітря. Повз Ігора проїхав старий «Москвич», обігнав його і зник попереду, звернувши на іншу вулицю.
Ігор пришвидшив крок. На губах — напружена усмішка, в думках і відчуттях — очікування. Очікування перенесення в інший світ, у світ за вікнами і за обличчями якого відчувався інший сенс; у рухах і жестах цього світу прозирала інша енергія; а в очах його мешканців горіли інше завзяття, інша радість або інша серйозність.
П’яне збудження ніби прискорило плин темного часу доби. Спереду з’явилися знайомі вогники Очаківського винзаводу. Коли до майданчика перед зеленими ворітьми залишалося метрів двісті, ворота відчинилися і виїхала старенька вантажівка. Розвернулася і поїхала, освітлюючи фарами собі дорогу в місто. Коли Ігор зупинився на краю майданчика, ворота знову зарипіли, прочиняючись. В отвір визирнув хлопець з міхом вина на плечі. Озирнувшись, махнув рукою сторожу, і ворота зачинилися.
Ігор придивився. Рухами і жестами цей чоловік не був подібним до Івана, хоч був майже такого самого зросту і статури. Хлопець з міхом вина на плечі зробив кілька кроків по дорозі, зупинився, поправив міх. Ігор вийшов з-під дерев.
— Гей, зачекай! — гукнув хлопцю, остаточно зрозумівши, що перед ним не Іван. Хотів запитати про Іванка.
Хлопець, різко повернувшись на крик, скинув міх з плеча і дременув у темряву, в хащі дерев.
— Виходь, не бійся! — крикнув йому Ігор.
Довкола було тихо, тільки з того боку, де щез хлопець, було чути хруст гілляк, що віддалявся.
— От козел! — з прикрістю похитав головою Ігор.
Підійшов, зупинився над міхом з вином на асфальті. Легенько пхнув його ногою, і побачив, як захиталося всередині вино. Знову роззирнувся. В руках — пакетик з лампочками і ліками, довкола — темно і тихо, біля ніг — крадене вино. Що ж тепер з ним робити? Тут залишити?
Ігор важко зітхнув. Опустивши пакунок на землю, присів навпочіпки, підняв міх і закинув собі на плече. Здалося, що плечовий суглоб аж хруснув від несподіваного і незвичного тягаря. Ігор підхопив із землі пакунок і став на рівні ноги. Здавалось, що, захитавшись, ніби живий, шкіряний міх з вином ось-ось скотиться, звалиться з плеча.
— Поганий початок, — пробурчав собі під ніс Ігор і рушив знайомою дорогою до міста.
Праве плече нило нестерпно. Пробував, було, Ігор нести міх на лівому плечі, але воно здавалося менш широким і більш похилим. Міх зовсім не тримався на ньому.
Штовхнувши знайому хвіртку, Ігор зайшов у двір. Обережно опустив міх на поріг, відсапався. Подивився на темні, сонні вікна будинку. Найближче вікно — кухня, наступне — вітальня зі шкіряним диваном, на якому він вже не раз ночував. Ігор замислився, згадуючи розташування кімнат у домі Івана Самохіна. Виходило, що кімната Івана і спальня його мами не могли бути вікнами на вулицю. Залишивши міх на порозі, Ігор обійшов будинок. Там на боковій стіні також було маленьке вікно, на задню частину подвір’я виходили два більших вікна. На ближнє з них була зсередини приклеєна вирізана з газети фігурка, яка нагадувала ангела. Інтуїція підказувала Ігореві, що за цими вікнами кімната матері Івана, отже, кімната Івана була за маленьким вікном на боковій стіні. Ігор повернувся до нього і легенько постукав пальцями по шибці. У вікні з’явилося заспане обличчя Івана. Він тер руками очі, вдивлявся у вікно, і було очевидно, що Ігора він не бачить.
— Відчини, це я! — досить голосно промовив Ігор і наблизив своє обличчя до скла.
Іван нарешті упізнав пізнього гостя, закивав.
— А це звідки? — здивувався він, впустивши Ігора.
Погляд його застиг на міхові з вином, що лежав на дерев’яній підлозі у коридорі.
— З твоєї роботи, — втомлено усміхнувся Ігор. — Я тебе там чекав, а замість тебе другий хлопець з цим вантажем, — він кивнув на міх, — вийшов. Я йому гукнув, хотів про тебе запитати, а він дав драла! Не залишати ж під ворітьми доказ розкрадання соціалістичної власності!
Ігор сам здивувався тому, які правильні й доречні слова вилетіли з його рота.
— Ну що, добре я вчинив? — запитав він Івана.
Іванко знизав плечима.
— Це Петько, мій змінник. Його міх. — Іван присів навпочіпки біля вина. — Зле. Треба повернути йому. Такий міх коштує понад сто рублів!
— Злодію повернути крадене?! Може, ти хочеш, щоб я особисто відніс це крадене вино йому додому?
- Предыдущая
- 33/54
- Следующая