Максим Гримач - Вовчок Марко - Страница 2
- Предыдущая
- 2/2
— Ввечері візьму.
Повісила вінка над водою та й гуляє по саду, водячи сестричку за ручку; а ся щебече собі.
Кличе батько обідати. Прийшла й сіла кінець стола; своїми білими руками меду батькові наливала й розмовляла. Тільки як старий не заходив, нічого не говорила про себе.
Увечері ввійшла до батька й поцілувала його в руку. Старий схопив її за голову:
— Катре, дочко моя нещаслива! нехай тебе мати божа помилує!
І малу сестру прийшла обняла й пригорнула до серця.
Вийшла знов у садочок. Так-то гарно убралась! Сорочка тоненька і плахта шовкова, пояс сріблом цвіткований, черевички високі; дрібно-дрібнесенько русу косу заплела, і золотий перстень блищить на правій руці.
Прийшла над воду і зняла свого вінка, що сплела ранком, зняла та й каже:
— Не зов’яв ти, мій маковий вінку! — і наложила той вінок собі на головку. А на самому березі верба — аж геть попустила віти на воду. Вона й сіла коло вербового кореня дуплинастого, схилила головку на білую ручку; взяли її думки та гадки. Там, під кучерявою вербою, і освітив її місяць, хорошу й смутну, у маковому вінку.
Як заіскрився місяць у воді.
— Вже ясний місяць зійшов, — каже (а то було, як любились із Семеном, місяць зійде — він і пливе до неї), — та й ступила на вербову віть. Зійшла, як на хибку кладку, поглянула на всі сторони та й кинулась на самий глиб.
Уранці гомін та тривога по двору. Тетянка плаче, старий Гримач без шапки ходить, розхристаний та все питає:
— Де моя Катря? Де моя дитина люба?
Кинулись до води — тільки вінок маковий плаває, кружиться.
Зачинився старий Гримач, аж п’ять років не виходив за свої ворота. Одцурався й отамана, й здобичі. Посивів, як той голуб сивий.
Дав господь діждати другої дочки. Висока, та ставна, та чорноброва! Висватали її хороші люди — сотник молодий і на лиці дуже гарний. Бучне весілля справили: од її двору аж до церкви червоною китайкою вислали; срібними кубками гостей частували. Да й понаходило ж їх чимало! В хаті, й на дворі, і коло брами — аж усю вулицю вздовж закрасили. Цілий тиждень гуляли.
По весіллі поблагословив старий молодят, випроводив до господи… Сумно старому Максиму самому в хаті; глянув тоді на Дніпро та й згадав старшу дочку, а сльози йому покотились на сивий ус.
— Катрю! Катрю! дитино моя хороша! Загубив я твій вік молоденький!
Примітки
С. 125. …як панувала на Вкраїні удвійзі Польща і Московщина. Московщина обладувала Україною сьогобочною. — Російсько-польська війна 1654–1667 рр. закінчилась Андрусівським перемир’ям 1007 р., за яким Лівобережна («сьогобочна») Україна і Київ з прилеглими містечками і селами залишилися у складі Російської держави, а Правобережна («тогобочна») Україна, крім Києва, відійшла під владу Польщі.
С. 125. …як тепер по Збручеві. — Збруч — річка на межі Тернопільської і Хмельницької областей, що розділяла в ті часи Східну і Західну Україну.
С. 125. …против Черкас, нижче Домонтова. — Домонтов — містечко на Дніпрі, колишнього Золотоніського повіту, Полтавської губернії (тепер — Черкаської обл.).
- Предыдущая
- 2/2