Приманка для роззяв - Азимов Айзек - Страница 18
- Предыдущая
- 18/19
- Следующая
— Саймоне! Ви хочете помститись мені за той урок психології, що я вам дав. Ви — дріб’язковий, ниций…
Задихаючись, він упав на подушку.
Саймон, уже від дверей, сказав:
— І до речі, Шеффілде, підбурювання до бунту на борту корабля карається смертю!
25
«Оце таки суд!» — похмуро подумав Шеффілд. Ніхто не дотримувався законної процедури; а втім, психолог був упевнений, що ніхто її й не знає, і менше за всіх — капітан.
Суд відбувався у великій кают-компанії, де під час звичайних рейсів команда збиралася подивитись субефірні передачі. Але тепер нікого з членів екіпажу сюди не допустили, хоча науковий персонал зібрався весь.
Капітан Фоленбі сидів за столом якраз під субефірним приймачем. Шеффілда й Марка посадили окремо, ліворуч від капітана, обличчям до нього.
Капітан сидів наче на шпичках. То він невимушено перемовлявся із «свідками», то з підкресленою офіційністю вимагав припинити всякий шепіт серед присутніх.
Шеффілд і Марк, які тут уперше побачились після польоту на ракетному човні, урочисто потиснули один одному руку. (Ініціатива належала Шеффілдові: Марк, побачивши заклеєне хрест-навхрест смужками пластиру виголене місце на Шеффілдовій голові, спочатку не наважувався до нього підійти).
— Вибачте мені, докторе Шеффілд. Вибачте.
— Нічого, Марку. Як з тобою поводились?
— По-моєму, добре.
— Обвинувачені, не розмовляти! — гримнув на них капітан.
Шеффілд спокійно заперечив:
— Послухайте, капітане, у нас нема адвокатів, і ми не мали часу підготуватись до слухання справи.
— Ніяких адвокатів не потрібно, — сказав капітан. — Це не суд присяжних на Землі. Це капітанське розслідування, тобто зовсім інша річ. Важать тільки факти, а не всякі юридичні теревені. Процес може бути переглянутий на Землі.
— Але до того часу ми, може статися, й не доживем! — гаряче заперечив Шеффілд.
— Починаємо! — оголосив капітан, грюкнувши по столу алюмінієвою скобою у формі літери «Т».
Саймон сидів у першому ряду й ледь посміхався. Шеффілд стежив за ним із великим занепокоєнням. Саймонова посмішка нітрохи не змінилася за весь час, поки слухали свідків, котрі мали засвідчити, що команда ні в якому разі не повинна була знати про мету експедиції, і що Марк з Шеффілдом були присутні, коли виголошувалась ця настанова. Міколог експедиції розповів про свою розмову з Шеффілдом, яка підтверджувала, що Шеффілд добре знав про цю заборону.
Було встановлено, що Марк хворів більшу частину польоту до Братуся і що після посадки на планету він хоча й одужав, але поводив себе дивно.
— Як ви можете це пояснити? — запитав капітан.
З гурту присутніх раптом пролунав спокійний голос Саймона:
— Він перелякався. Він був готовий на все, аби втекти з цієї планети.
Шеффілд підхопився з місця:
— Зауваження Саймона не стосуються справи. Він не свідок.
— Сідайте! — сказав капітан, торохнувши скобою по столу.
Суд точився далі. Викликали одного з членів екіпажу, який засвідчив, що Марк повідомив їм про першу експедицію і що при цьому був присутній Шеффілд.
— Я вимагаю перехресного допиту! — заволав Шеффілд.
— У вас ще буде така можливість, пізніше, — сказав капітан, і астронавта випровадили.
Шеффілд уважно вдивлявся в присутніх. Було очевидно, що не всі симпатії на боці капітана. Шеффілд був психолог, і навіть за таких обставин йому спало на думку, що багато хто з них, мабуть, був радий забратися геть з Братуся і в душі дякував Марку, що той прискорив цю справу. Більше того, їм, очевидно, не подобалася така поспішна судова розправа. Вернадський сидів похмурий, а Нові зиркав на Саймона з видимою неприязню.
Шеффілда якраз непокоїв Саймон. Психолог відчував, що не хто інший, як він, переконав капітана влаштувати цей суд і що він може вимагати найвищої міри покарання. Шеффілд вельми шкодував, що зачепив патологічну пиху цього чоловіка.
Та над усе його бентежила поведінка Марка. Той не виявляв ніякого хвилювання. Куди поділися й усякі ознаки космічної хвороби. Марк слухав уважно, але те, що відбувалося, немовби не дуже його турбувало. Здавалось, він знає щось таке, у порівнянні з чим усе інше нічого не важить.
Капітан грюкнув скобою по столу і сказав:
— Начебто все. Факти встановлено. Безперечно. Можна кінчати.
Шеффілд знов підскочив зі свого місця.
— Постривайте. А наша черга?
— Мовчіть! — наказав капітан.
— Ні, це ви мовчіть! — Шеффілд звернувся до присутніх: — Послухайте, нам не дали змоги виправдатися. Нам навіть не дозволили допитати свідків. Хіба це справедливо?
Знявся гамір, якого не могло перекрити навіть стукотіння скоби.
— Чого там виправдовуватись? — холодно промовив Саймон.
— Може, й нема чого! — крикнув у відповідь Шеффілд. — Але чим ви ризикуєте, якщо вислухаєте нас? Чи боїтеся, що нам таки є чим виправдатись?
Тепер у кают-компанії стало чути окремі вигуки:
— Дайте йому сказати!
— Про мене, хай говорить, — знизав плечима Саймон.
Капітан похмуро запитав:
— Чого ви хочете?
Шеффілд відповів:
— Виступити як власний адвокат і викликати як свідка Марка Аннунчіо!
Марк спокійно підвівся. Шеффілд повернувся разом із стільцем до глядачів, а Маркові дав знак сісти.
Він вирішив, що не варто розігрувати судовий спектакль — на зразок тих, які показують по субефіру. Урочисто запитувати ім’я і біографію аж ніяк не варто. Краще одразу перейти до справи. І він сказав:
— Марку, ти знав, що станеться, якщо ти розповіси команді про першу експедицію?
— Так, докторе Шеффілд.
— Тоді навіщо ти це зробив?
— Тому що нам усім було конче потрібно забиратися з Братуся геть, не гаючи ні хвилини. А це був найшвидший спосіб покинути планету.
Шеффілд відчув, що ця відповідь справила на слухачів кепське враження, але він міг лише покластись на інтуїцію. Нюх психолога підказував йому, що, тільки знаючи щось вагоме, Марк, як і кожен мнемонік, здатен так спокійно поводитися за подібних обставин. Адже все знати — це їхня професія.
— Марку, а чому так важливо було покинути Братусь?
Марк не пробував ухилитися. Він подивився прямо на тих, хто сидів навпроти нього, і відповів:
— Бо я знаю, від чого загинула перша експедиція; і ми загинули б від того самого — це була б тільки справа часу. Можливо, і зараз уже пізно. Можливо, ми вже помираємо. Можливо, ми помремо всі до одного.
Шеффілд почув, як серед присутніх покотився і враз затих здивований гомін. Навіть капітан закляк із своєю скобою, навіть з уст Саймона сповзла та непевна посмішка.
В цю хвилину Шеффілд думав не про те, що там знає Марк, а про те, що він заходився діяти самостійно на підставі того, що знає. Таке вже трапилось одного разу, коли Марк, придумавши власну теорію, вирішив вивчити бортовий журнал. Шеффілд пошкодував, що не спробував тоді вивчити як слід цю тенденцію. Тож він досить похмуро запитав:
— Чому ти не порадився зі мною, Марку?
Марк трохи зніяковів.
— Ви б не повірили… І тоді мені довелося вдарити вас, щоб ви не завадили. Ніхто з них мене б не послухав. Вони всі ненавидять мене.
— Чому ти гадаєш, що вони ненавидять тебе?
— Згадайте хоча б те, що було з доктором Родрігесом.
— Це було давно. З іншими ж ти не сварився.
— Я бачив, як на мене дивиться доктор Саймон. А доктор Фоукс хотів навіть вбити мене з лазерної зброї.
— Що? — Шеффілд повернувся до Фоукса, забувши, в свою чергу, про всі на світі формальності. — Фоуксе, ви намагалися вбити його?
Розчервонілий Фоукс підвівся, і всі втупились у нього.
— Я був у лісі, — сказав він, — а він підкрався до мене. Я думав, що це тварина, і вжив застережних заходів. Коли побачив, що це він, я зброю сховав.
Шеффілд знов повернувся до Марка:
— Це правда?
Марк похмуро вів своєї:
— Ну… А коли я попросив у доктора Вернадського дозволу подивитись деякі дані, що він їх зібрав, він сказав, щоб я їх не друкував. Неначеб я — нечесна людина!
- Предыдущая
- 18/19
- Следующая